Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw sadowniczych.
Ostatni tydzień charakteryzował się niskimi temperaturami i silnym wiatrem. W niektórych lokalizacjach w nocy temperatura spadła nawet do -100C. W tych warunkach niestety doszło już do pierwszych uszkodzeń mrozowych. Spodziewane w tym tygodniu wyraźne ocieplenie spowoduje bardzo szybki rozwój roślin, a więc konieczność rozpoczęcia dokarmiania roślin.
Odnosząc się do poszczególnych upraw sadowniczych należy zauważyć, że :
JABŁONIE
W sadach jabłoniowych znajdują się pojedyncze uszkodzone przez mróz pąki kwiatowe, niestety w niektórych lokalizacjach, gdzie spadki temperatur były znaczne, uszkodzenia szacuję się nawet na ok. 8-10%.
Na chwilę obecną nie są to bardzo duże straty, niestety trzeba wziąć pod uwagę, że mamy dopiero początek kwietnia i można przyjąć duże prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków podczas kwitnienia.
W tej sytuacji sadownicy powinni zadbać o kondycję pąków kwiatowych, które nie zostały uszkodzone, tak aby jak najlepiej przygotować je na kolejne sytuacje stresowe związane z przymrozkami.
Bardzo ważnym aspektem w przygotowaniu roślin do tego typu sytuacji jest nawożenie dolistne, polecamy wykonanie zabiegów nawozami zawierającymi bor i cynk np. MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 2 kg/ha lub NOWOŚĆ EKOLIST duo B+Zn 3 l/ha. W kolejnym zabiegu proponujemy zastosować nawóz zawierający potas np. MAXIMUS Platinum extra K 5 kg/ha + EKOLIST mono Cynk 2 l/ha.
PESTKOWE
Znacznie gorzej wygląda sytuacja na plantacjach drzew pestkowych, tam uszkodzenia są znacznie większe. Sadownicy którzy uprawiają czereśnie, szacują straty spowodowane przymrozkami na dość wysokim poziomie
w zależności od odmiany i lokalizacji.
Aby pomóc roślinie w przygotowaniu się na możliwość wystąpienia kolejnych przymrozków, należy odżywić drzewa pierwiastkami takimi jak bor i cynk,
Do tych zabiegów polecamy następujące nawozy: MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 2 kg/ha lub NOWOŚĆ EKOLIST duo B+Zn 3 l/ha (zabieg ten polecamy wykonać w tym tygodniu, wraz ze wzrostem temperatur).
Kolejnym ważnym zabiegiem, będzie uzupełnienie niedoborów podstawowych mikroelementów, w tym celu należy wykonać zabieg nawozem dolistnym zaraz po ukazaniu się pierwszych liści np. MAXIMUS AminoMicro Uniwersal 0,5 kg/ha.
JAGODOWE
TRUSKAWKA
Dość dobrze ostatnie spadki temperatur zniosły rośliny jagodowe. Na niektórych plantacjach truskawek w skrajnych przypadkach możemy zaobserwować przemrożenia szyjki korzeniowej. Jednak większość plantacji, dobrze przetrwała ten okres.
Aby poprawić ogólną kondycję roślin, oraz wspomóc regenerację roślin uszkodzonych, po ruszeniu wegetacji polecamy zastosować zabiegi nawozami dolistnymi np. MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 2 kg/ha lub NOWOŚĆ EKOLIST duo B+Zn 3 l/ha.
Kolejny zabieg to zastosowanie nawozu zrównoważonego MAXIMUS Platinum 20+20+20 – poprawi on ogólną kondycję roślin oraz pobudzi je do wzrostu.
BORÓWKA
Spadki temperatur nie wyrządziły natomiast większych strat na plantacjach borówki, oczywiście możemy zaobserwować uszkodzenia pąków w niektórych lokalizacjach na odmianach takich jak Chandler, Duke, Patriot.
Jeżeli plantacja była dobrze przygotowana, nie była przenawożona azotem, uszkodzeń jest znacznie mniej.
W celu poprawienia kondycji roślin powinniśmy zastosować nawożenie dolistne np. MAXIMUS Platinum extra PK 3kg/ha.
W kolejnym zabiegu polecamy zastosować nawóz dolistny w celu uzupełnienia mikroelementów np. MAXIMUS AminoMicro Uniwersal
0,5 kg/ha.
Na każdej uprawie przed ewentualną spodziewaną falą kolejnych przymrozków proponujemy zastosowanie nawozu ICEProtect. Nawóz zabezpiecza pąki, kwiaty, zawiązki przed uszkodzeniami wywołanymi ujemnymi temperaturami. Nawóz poza fosforem, potasem, borem, cynkiem i żelazem posiada w swoim składzie mannitol, który zabezpiecza przed krystalizacją soku komórkowego. Nawóz należy zastosować na 3 dni przed spodziewanym przymrozkiem w dawce 5l/ha, a następnie na 12 godzin przed przymrozkiem zabieg powtórzyć w tej samej dawce.