Sąsiedztwo warzyw. Gdzie sadzić truskawki, a gdzie pomidora?
Allelopatia, czyli wzajemne oddziaływanie na siebie roślin ma istotne znaczenie w powodzeniu uprawy. Jedne z gatunków będą utrudniały sobie wzrost i rozwój, inne z kolei będą oddziaływały na siebie w sposób pozytywny.
Rozpoczynając uprawę warzyw w przydomowym ogrodzie warto wiedzieć, które z gatunków będą ze sobą współdziałały, a sąsiedztwa których należy unikać. Rośliny towarzyszące warzywom w ogrodzie mogą ograniczać występowanie chorób i szkodników, jak również mogą w naturalny sposób zapobiegać występowaniu chwastów.
Problem ze szkodnikami? Pomoże czosnek i cebula
Wśród związków allelopatycznych wyróżnia się między innymi fitoncydy. Są to lotne związki występujące np. w czosnku i cebuli, które wykazują działanie grzybobójcze i bakteriobójcze oraz odstraszające szkodniki. Dlatego też poleca się uprawę truskawek i czosnku, który w tym wypadku może ograniczać występowanie szarej pleśni.
Czosnek warto sadzić również w towarzystwie buraków i selera, cebulę z kolei z marchwią, pomidorem czy sałatą.
Dobrze sprawdza się także sąsiedztwo warzyw i roślin ozdobnych. Aksamitka zmniejsza liczebność nicieni w uprawie polowej warzyw, natomiast w tunelach foliowych działa odstraszająco na mączlika szklarniowego
Nasturcje chronią rośliny warzywne przed bielinkami, mszycami i ślimakami, nagietki z kolei podobnie jak aksamitki przed nicieniami.
Zioła poprawią smak
Dobrym sąsiedztwem dla warzyw są również zioła, którą poprawiają ich smak oraz wabią pszczoły. Koper ogrodowy dobrze posadzić w towarzystwie cebuli, buraka i grochu, pietruszkę razem z pomidorem a cząber ogrodowy z sałatą.
Sąsiedztwo warzyw. Czego unikać?
Zakładając ogródek warzywny warto wiedzieć również, które rośliny nie najlepiej czują się w swoim towarzystwie i ograniczać takie nasadzenia. I tak: cebula nie lubi sąsiedztwa: kapusty, grochu i rzodkiewki; marchew źle znosi towarzystwo selera; pomidor źle rośnie w pobliżu ogórków a sałata w towarzystwie pietruszki i selera.
Dobierając odpowiednie sąsiedztwo dla naszej uprawy przy jednoczesnym ograniczaniu niekorzystnych nasadzeń zapewnimy swoim warzywom nie tylko lepszy smak, ale będzie mogli również zrezygnować lub znacznie ograniczyć chemiczną ochronę przed chorobami i szkodnikami.