Loading

Lustracja pól południowej Polski

14.03.2016
RZEPAK

Stan rzepaku na południu kraju (woj. śląskie) jest dobry. Ewentualne przemarznięcia są widoczne tylko na obrzeżach starszych liści. Większość  plantacji ma dobrze wykształcony system korzeniowy : długi palowy z dużą ilością korzeni  bocznych. Na plantacjach gdzie system korzeniowy jest słabszy lub uszkodzony możemy wesprzeć jego regenerację i rozwój  zalecamy MAXIMUS Platinum extra PKMg  z podwyższoną zawartością fosforu w dawce 3-5 kg/ha. Jako, że fosfor jest trudno przemieszczalny w glebie więc jego zastosowanie dolistne jest jak najbardziej uzasadnione.

Pojawiające się deficyty boru – w przekroju szyjki korzeniowej widoczna zgorzel – niwelujemy poprzez zastosowanie  nawozu MAXIBOR 21 w dawce 2 kg/ha na ruszenie wegetacji lub EKOLIST mono Borw dawce 2 l/ha. Natomiast pojawiające się deficyty azotu spowodowany jesienną suszą - liście rzepaku mają kolor fioletowo – karminowy – uzupełniane są już w postaci nawozów doglebowych, ale przy braku opadów rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać jest  NITROSPEED 39 – nawóz azotowo – magnezowy z dodatkiem mikroelementów odpowiedzialnych za wykorzystanie azotu.

Jeżeli oczekujemy wysokiego plonu rzepaku obok azotu musimy zapewnić wszystkie makro i mikroelementy. Kompleksowym rozwiązaniem jest proponowana technologia nawożenia dolistnego oparta o wysoko skoncentrowane nawozy krystaliczne marki MAXIMUS:

MAXIMUS Platinum extra PKMg 3 kg/ha  + MAXIMUS AminoMicro Rzepak/Burak 1 kg/ha + MAXIBOR 21 1 kg/ha

 

ZBOŻA OZIME

Podobnie jak rzepak również i zboża ozime są w dobrej kondycji. Mróz nie wyrządził widocznych szkód w plantacjach. Jesienna susza spowodowała że pszenica na niektórych plantacjach wykształciła słabszy system korzeniowy (opóźnione wschody spowodowane suszą). Aby zregenerować rośliny po zimie zalecamy kompleksowy zabieg dolistny złożony z nawozów MAXIMUS Platinum extra PKMg 3 kg/ha + MAXIMUS AminoMicro Zboża 1 kg/ha. Na plantacjach słabych, wymagających szybkiego dostarczenia azotu możemy sięgnąć po znakomite rozwiązanie dolistne – NITROSPEED 39 w dawce 5 - 10 l/ha.

Galeria zdjęć

Nasze marki