Loading

Ratuj swój plon!

04.03.2016
To, co w obecnej chwili obserwujemy na polach jest dalekie od tego, czego byśmy oczekiwali. Krótka, acz dość ostra w swym przebiegu zima zrobiła na polach wiele szkód. Ale czy jedynym lekarstwem na nie jest sięganie po pług i przesiewanie pól? Przed podjęciem takiej decyzji odpowiedzmy sobie na pytanie ile w uprawę już zainwestowaliśmy i czy nie warto jej ratować? Wszak przesiew wiąże się z kolejnymi kosztami, ograniczoną dostępnością materiału siewnego i co jest mocno prawdopodobne z gorszym wzrostem, będącym wynikiem ograniczonej ilości wody (brak zapasów). Pozostaje pytanie jak zatem wesprzeć rośliny w regeneracji po nietypowej zimie? I tu odpowiedź jest oczywista – nawożenie dolistne jest rozwiązaniem niezastąpionym i jedynym, którego działanie będzie w pełni efektywne.

Odnieśmy to zatem do konkretnych przykładów.

Rzepaki ozime są mocno uszkodzone zarówno przez mrozy jak i przez śmietkę. A można nawet wysnuć wniosek, że uszkodzenia przez śmietkę pogłębiły uszkodzenia mrozowe i były przyczyną wypadania roślin. Jeżeli średnio na 1m2 naliczymy nie mniej niż 15 roślin żywych to możemy podjąć działania ratujące plantację - ratujące nasz plon. Wygląd przeciętnego pola możemy zobaczyć na fot.1.

Jak zatem zadziałać na rzepak w tym momencie? Należy wykonać zabieg nawozem MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 3 kg/ha w połączeniu z nawozem MAXIMUS AminoMicro Rzepak/Burak w dawce 1 kg/ha. Co zyskujemy wykonując taki zabieg? Po pierwsze bardzo dobre odżywienie makro i mikroelementami. Jak widzimy na fot.2 system korzeniowy jest uszkodzony i na polach nie jest to sytuacja pojedyncza, ale występująca w dużym nasileniu. Musimy zatem zapewnić roślinie składniki, które szybko i skutecznie zregenerują korzeń – i tę rolę ma do odegrania MAXIMUS Platinum extra PKMg. Regeneracja korzenia jest podstawą regeneracji całej rośliny, a pobieranie składników w tym momencie wegetacji jest mocno utrudnione ze względu na niską temperaturę gleby. Zatem zabieg dolistny jest jedynym sposobem skutecznego odżywienia składnikami pokarmowymi. Dodatkowo MAXIMUS Platinum extra PKMg uruchamia transport składników pokarmowych z korzenia do liści i odwrotnie asymilatów z liści do korzeni. Ta wymiana transportowa jest podstawą funkcjonowania rośliny, a ponadto nawóz ten poprawia gospodarkę wodną rośliny, skutecznie polepszając wykorzystanie dostępnych ilości wody. Również przy okazji tego zabiegu intensyfikujemy sam proces fotosyntezy, konieczny do poprawnego wzrostu i rozwoju roślin.

MAXIMUS AminoMicro Rzepak/Burak dostarcza całą paletę łatwo dostępnych mikroelementów, których zadaniem jest regulacja wszystkich procesów metabolicznych w roślinie. Dobre odżywienie rośliny mikroelementami warunkuje jej szybką regenerację i odporność na stresy podczas wczesnowiosennych zmian pogody. Zawarty w nawozach MAXIMUS Platinum kompleks MPC2 pozwala skutecznie pobrać i wykorzystać składniki oraz działa biostymulująco na rośliny zwiększając możliwości ich regeneracji.

Regeneracja roślin rzepaku wymaga zbudowania od podstaw dużej masy roślinnej, a do tego celu niezbędny jest bor. Zatem we wczesnowiosennych zabiegach dolistnych powinien być obecny MAXIBOR 21 w dawce 1 kg/ha. Nawóz ten skutecznie odżywia borem, a ponadto dzięki zawartości molibdenu, poprawia wykorzystanie azotu. Sód obecny w MAXIBOR 21 jest kolejnym składnikiem, który wpływa na skuteczną gospodarkę wodną rzepaku.

Podobne działania musimy podjąć w zbożach ozimych. Tutaj obsadą minimalną kwalifikującą plantację do pozostawienia jest nie mniej niż 100 żywych roślin na 1m2 w przypadku siewów w optymalnym terminie agrotechnicznym i 150 roślin przy siewie opóźnionym. Te które były siane w terminach agrotechnicznych i są dostateczne rozkrzewione wymagają tylko i aż regeneracji już wytworzonych pędów (fot.3). Natomiast te zasiane późną jesienią koniecznie trzeba dokrzewiać. Uzyskanie takich efektów z jednej strony wymaga dostarczenia azotu, co już powinno mieć miejsce, a z drugiej podania dolistnie nawozu MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 3 kg/ha z dodatkiem nawozu MAXIMUS AminoMicro Zboża w dawce 1 kg/ha. Zabieg taki intensywnie regeneruje system korzeniowy, poprawia wymianę składników i asymilatów w roślinie oraz poprawia gospodarkę wodną roślin już od początku wegetacji, a także intensyfikuje proces fotosyntezy w nowo rozwijających się organach rośliny. Duża dawka mikroelementów wspomaga wszystkie procesy fizjologiczne roślin oraz działa antystresowo, a zawarty w nawozach MAXIMUS Platinum kompleks MPC2 pozwala skutecznie pobrać i wykorzystać składniki oraz działa biostymulująco na rośliny zwiększając możliwość regeneracji (fot.4).

Galeria zdjęć

Nasze marki