Loading

ASF. Jak obniżać koszty produkcji żywca wieprzowego?

20.09.2017

Aktualna sytuacja rynkowa, spowodowana zagrożeniem ASF, zmusza producentów trzody chlewnej do poszukiwania sposobów na obniżenie kosztów produkcji żywca wieprzowego.
Produkcja rzepaku w Polsce ciągle rośnie. Co roku mamy w kraju ponad 1 mln ton surowców odpadowych przemysłu olejarskiego. Poekstrakcyjna śruta rzepakowa i makuch to - obok śruty sojowej - cenne źródło białka i energii. Strawność ich białka jest niższa niż w śrucie sojowej, jednak zastosowanie enzymów i innych dodatków pozwala optymalnie wykorzystać zalety tych surowców. Zawartość aminokwasów siarkowych - metioniny i cystyny - jest wyższa niż w śrucie sojowej.
Zastosowanie śruty lub makuchu rzepakowego w paszach dla warchlaków i tuczników wydatnie obniża koszt produkcji, pozwala na uzyskanie szybkich przyrostów, wysokiej mięsności i dobrego wykorzystania paszy. Ponad to poprawia walory dietetyczne pozyskanego mięsa. Należy podkreślić, że śruta i makuch rzepakowy , produkowany w kraju, pochodzą z najwyższej jakości nasion rzepaku podwójnie ulepszonych (tzw. OO) o obniżonej zawartości substancji antyżywieniowych.

Nasze marki