Loading

Żywienie loch prośnych. O tych zasadach musisz wiedzieć

30.09.2017

Ciąża u loch trwa ok.114 dni. W tym czasie mają specjalne wymagania żywieniowe. O czym należy pamiętać?

Okres ciąży u loch dzieli się na dwie zasadnicze fazy:

  • niska ciąża - obejmująca czas od pokrycia/inseminacji lochy do ok. 80 dnia;
  • wysoka ciąża - obejmująca czas od 80 dnia do ok.110 dnia
    Do tego należy dołączyć okres okołoporodowy - od 110 dnia do porodu.

W okresie niskiej ciąży zalecana jest pasza typu LP o wysokiej zawartości włókna - min. 6%. W składzie powinny się znaleźć surowce, które zawierają jego duże ilości: owies, otręby pszenne wysokiej jakości, jęczmień, suszone wysłodki buraczane, susz z traw.

Trzeba podkreślić, że takie surowce muszą być bardzo dobrej jakości. Nie mogą być porażone pleśniami, które zawierają mykotoksyny .Ich zawartość w paszy skutkuje zaburzeniami w rozrodzie, obniżeniem jakości  i liczebności miotów, a także wagi urodzeniowej, ponadto wiąże się z wystąpieniem rozkroczności i estrogenizacją noworodków - loszek.

Dawki dzienne dla loch prośnych
Zalecane jest jednokrotne karmienie loch prośnych. Ogranicza to walkę o pokarm, szczególnie w kojcach zbiorowych, a co za tym idzie kulawizny, urazy a także poronienia.

W II fazie ciąży - od 80 dnia - zaleca się podniesienie dawki dziennej paszy. Ma to na celu podniesienie masy miotu - w tym okresie następuje intensywny wzrost prosiąt. Wzrost dziennej dawki powinien wynosić ok.0,6 kg. Takie żywienie utrzymujemy do ok.110 dnia ciąży.

Okres okołoporodowy
Okres od 110 dnia ciąży to czas w którym locha szykuje się do porodu. W wielu przypadkach wiąże się to ze zmianą paszy. Ze względów technicznych lochy otrzymują paszę typu LK, o wysokiej koncentracji składników i energii.

Należy w tym okresie bardzo uważnie obserwować lochy. Należy zwrócić uwagę, czy nie występuje u nich zatwardzenie.

Niebezpieczna jest również obstrukcja, szczególnie gdy wystąpi w czasie porodu: zwęża drogi rodne, przedłuża poród, może prowadzić do uduszenia prosiąt, a także - w krańcowych przypadkach - do wybrakowania lub śmierci lochy .Bardzo skutecznym rozwiązaniem jest podanie soli gorzkiej/glauberskiej dwa dni przed porodem i dwa dni po porodzie.

W dniu porodu - wskazane jest zastosowanie głodówki lub pójła z dodatkiem otrąb.

Nasze marki