Loading

Żywienie loch na porodówce. O czym należy pamiętać od porodu do odstawienia prosiąt?

29.08.2017

W pierwszym dniu po porodzie najlepszym rozwiązaniem jest karmienie loch „z ręki”. Dzięki temu można obserwować każdą lochę i podjęcie właściwych decyzji żywieniowych. Lochom dzień po porodzie powinniśmy podawać ok. 2,5 kg paszy typu LK.

Należy pamiętać, że dobra pasza dla loch karmiących powinna zawierać kilka rodzajów zbóż: jęczmień, pszenicę, pszenżyto, kukurydzę i owies. Dodatkami, które działają dietetycznie i mlekopędnie, są natomiast wysokiej jakości otręby pszenne i suszone wysłodki buraczane.

Parametrami limitującymi są w paszy dla loch karmiących jest włókno. Nie powinno być go więcej niż 45 g. Taki poziom włókna gwarantuje właściwe funkcjonowanie układu pokarmowego.

W pierwszym tygodniu po porodzie codziennie zwiększamy dawkę pokarmową o około 0,5 kg.

Ten okres służy tzw. rozkarmianiu loch. Nadmierna podaż paszy może skutkować tak dużym wyrzutem mleka, że prosięta nie będą w stanie go wypić. W efekcie będzie zalegało w wymieniu, narażając lochę na wystąpienie bezmleczności.

Bezwzględnie należy pamiętać o usuwaniu niedojadów pozostających między odpasami.

Po okresie rozkarmiania lochy powinny dostawać paszę w 3-4 odpasach. Dobrze rozkarmione zwierzę powinno zjadać dziennie około 7-8 kg MPP dziennie. Takie pobranie paszy gwarantuje wysoką produkcję mleka i odsadzenie ciężkich prosiąt.

Innym aspektem właściwego żywienia jest utrzymanie lochy w dobrej kondycji, bez nadmiernej utraty masy ciała. Właściwa kondycja lochy po odsadzeniu prosiąt gwarantuje wysoki poziom produkcji w następnym cyklu.

Nasze marki