Loading

Wczesna wiosna - pora nawożenia

12.03.2019
Wczesna wiosna jest czasem w którym intensywnie nawozi się rośliny ozime. Jeszcze w okresie zimowym, jeśli nie ma okrywy śnieżnej można nawozić rośliny magnezem i siarką (siarczan magnezu granulowany), a także potasem. Wcześniejsze wykonanie tych zabiegów wpływa korzystnie na:

pozwala na rozładowanie wczesnowiosennego spiętrzenia prac,

nawozy mają większą potencjalną ilość wody do rozpuszczenia się i wniknięcia w obręb strefy korzeniowej roślin,

składniki są dostępne dla roślin już w momencie pierwszych symptomów ruszenia wegetacji.

MAGNEZ i SIARKA

Zarówno magnez jak i siarka mają bardzo duże znaczenie dla roślin szczególnie w zakresie gospodarki azotem. Pomimo tego, że należą do grupy składników drugorzędnych ich znaczenie w budowie plonowania jest porównywalne z wpływem innych składników, w tym pierwszoplanowego azotu. Dodatkowo poprzez wpływ na liczne funkcje fizjologiczne wzmacniają odporność roślin na warunki środowiska i intensyfikują życiodajny proces roślin jakim jest fotosynteza.


POTAS

Potas jest przede wszystkim regulatorem gospodarki wodnej rośliny. Proces ten w dobie deficytu wody dostępnej dla roślin odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o możliwość poprawnego ich funkcjonowania oraz budowy przez nie plonu.


AZOT

Po 1 marca zgodnie z prawem możemy i powinniśmy zastosować azot na rzepak oraz zboża ozime. Pierwsza wiosenna dawka azotu ma bardzo duże znaczenie w tworzeniu właściwego pokroju roślin (rozeta produkcyjna w rzepaku, krzewienie w zbożach). Istotne jest to, żeby w pierwszej dawce znalazła się część azotu w formie azotanowej, która najsilniej wpływa na budowę właściwej architektury pokrojowej roślin. Taka forma azotu jest także najszybciej pobierana przez rośliny.

Wszystkie wymienione wyżej składniki możemy też uzupełniać dolistnie. Jednak pamiętajmy, że dolistnie dostarczamy je tylko doraźnie i w ograniczonej możliwościami pobierania przez liście ilościach. Zastosowanie nawozów typu Nitrospeed 39, MAXIMUS Platinum, czy siarczanu magnezu w formie oprysku powinno być tylko uzupełnieniem podstawowego nawożenia doglebowego.

 

Galeria zdjęć

Nasze marki