Loading

Wczesnowiosenne nawożenie dolistne

31.03.2017
Pierwsze dni wiosny są najlepszym okresem do rozpoczęcia regularnych lustracji upraw ozimych. W czasie takich polowych eskapad możemy zaobserwować zachodzące zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu roślin i na bieżąco reagować na pojawiające się zagrożenia. Jest to też najlepszy czas na pierwsze zabiegi nawożenia dolistnego gdyż ich wykonanie jest jednym z filarów budowy przyszłego plonu.

Rzepaki w tym roku przezimowały praktycznie bez strat w obsadzie co nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na mniejszą uwagę i ograniczenia w nawożeniu. Przy zachowanej pełnej obsadzie z jesieni tym bardziej odżywianie tej uprawy powinno być intensywne gdyż potencjał plonowania przez zimę został stosunkowo mało ograniczony, a zatem daje nam możliwość przy odpowiednim doborze zabiegów, uzyskania wysokich plonów. Pierwszym zabiegiem jest nawożenie azotowe, które powinniśmy w zasadzie zakończyć z końcem marca. Warto tutaj rozszerzyć to nawożenie o nawozy zawierające siarkę, składnik konieczny do pełnego wykorzystania azotu. Nawożenie dolistne w tym okresie opiera się na nawozie MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 3kg/ha w połączeniu z nawozem borowym MAXIBOR 21 (1kg/ha) lub EKOLIST mono Bor (1 – 2 l/ha). Bor jako składnik mało ruchliwy musi być uzupełniany na bieżąco proporcjonalnie do postępującego wzrostu rośliny. W wielu wypadkach z powodu przebiegu pogody jesienne zabiegi borowe nie były wykonane i objaw w postaci zgorzeli w szyjce korzeniowej występuje w tym sezonie stosunkowo często (fotografia poniżej).

Zboża ozime zwłaszcza pszenice w tym sezonie są dość słabo rozkrzewione – jest to najczęściej wynik opóźnionego siewu oraz niezbyt korzystnego przebiegu jesiennej wegetacji (chłody i nadmiar opadów ograniczających rozwój roślin). A w tych nadchodzących fazach rozwojowych – krzewieniu i początku strzelania w źdźbło kształtuje się potencjalny plon jaki możemy uzyskać z tych upraw.

 Aby poprawić i zintensyfikować proces krzewienia stosujemy substancję aktywną, która wpływa na ograniczenie tempa rozwoju głównego stożka wzrostu (np. chlorek chlomekwatu w dawce 400g/ha) w połączeniu z nawozem MAXIMUS Platinum extra P (2kg/ha). Takie połączenie spowalnia wzrost pędu głównego i rozwój pędów bocznych  a nie ogranicza wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego. Bezpośrednio po krzewieniu lub w jego końcówce sięgamy po zabieg oparty o sprawdzone rozwiązanie – MAXIMUS Platinum extra PKMg (3kg/ha) połączony z MAXIMUS AminoMicro Zboża (0,5 – 1kg/ha). Zabieg taki zapewnia optymalne odżywienie makro i mikroelementami warunkując prawidłowy rozwój roślin i budowanie przez nie maksymalnej długości kłosa, który w tej fazie się tworzy (fotografia poniżej).

Galeria zdjęć

Nasze marki