Loading

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora – jak jej zapobiec?

20.07.2016
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidorów (fot. obok) jest fizjologiczną chorobą pomidorów wywołaną brakiem wapnia i wody.

Choroba ta występuje najczęściej w czasie suszy lub podczas występowania wysokich temperatur gleby i powietrza. Rzadko powodowana jest fizycznym brakiem wapnia w glebie, pojawia się głównie na skutek zaburzeń w pobieraniu i transportowaniu tego pierwiastka w roślinie.

 Duże wahania temperatur, zasolenie, przesuszenie lub nadmierne zalanie gleby, zbyt niskie pH oraz nagromadzenie jonów potasu i azotu to tylko niektóre z czynników hamujących pobieranie wapnia. W takich sytuacjach jedynym skutecznym i szybkim sposobem na dostarczenie wapnia jest zastosowanie nawozów dolistnych.

W okresie formowania i wiązania owoców firma EKOPLON poleca opryski nawozami wapniowymi.

Jednym z proponowanych rozwiązań jest płynny nawóz EKOLIST Wapniowy, będący bezchlorkowym koncentratem nawozowym wapnia z azotem, magnezem i kompletem mikroelementów, który oprócz uzupełniania niedoborów wapnia, usprawnia cały metabolizm roślin dostarczając im wszystkich niezbędnych mikroskładników.

Innym, kompletnym rozwiązaniem jest krystaliczny nawóz MAXIMUS Amino Wapniowy, który oprócz wapnia i mikroelementów zawiera także wolne aminokwasy oraz krótkie peptydy. Skompleksowanie wapnia aminokwasami sprawia, że jest on bardzo szybko pobierany i transportowany w roślinie, dzięki czemu szybko i skutecznie uzupełnia niedobory wapnia i zapobiega występowaniu chorób fizjologicznych. Dodatkowo MAXIMUS Amino Wapniowy ma łagodzący wpływ na skutki stresu biotycznego i abiotycznego. Zastosowanie nawozu MAXIMUS Amino Wapniowy gwarantuje uzyskanie równomiernych, jędrnych owoców.

Nasze marki