Loading

Produkcję rozsady czas zacząć

30.01.2017
Luty jest miesiącem, w którym powinniśmy zaplanować, które z warzyw będziemy uprawiać na naszych polach i pod osłonami. Już w tym miesiącu rozpoczynamy produkcję pierwszych rozsad.

Obecnie zarówno w produkcji masowej, jak i amatorskiej do wyprodukowania rozsady używa się wielodoniczek. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie dużej liczby roślin przy stosunkowo małych nakładach robocizny i kosztów materiałowych. Zaletami wykorzystania wielodoniczek jest również możliwość zmechanizowania siewu oraz sadzenia a także możliwości kontroli wzrostu roślin oraz ich pielęgnacji.

Tak wyprodukowana rozsada charakteryzuje się wyrównanym wzrostem oraz właściwie wykształconą bryła korzeniową, która jest gwarantem późniejszego prawidłowego  wzrostu.

Należy pamiętać, że rozsada produkowana w wielodoniczkach, zawiera niewielką ilość podłoża w pojedynczej komórce, dlatego też trzeba ją regularnie podlewać i dokarmiać.

Do nawożenia należy wybierać nawozy dobrze rozpuszczalne w wodzie, zawierające w swym składzie komplet makro- i mikroelementów, które zapewniają jej prawidłowy wzrost.

Firma EKOPLON do nawożenia rozsady warzyw proponuje kilka produktów.

Pierwszym z nich jest krystaliczny nawóz makroelementowy wzbogacony w mikroelementy MAXIMUS Platinum 20+20+20, który stosuje się gdy rośliny wytworzą 3 liście właściwe, w dawce 0,5-1 kg/100 l cieczy. Alternatywą mogą być  płynne nawozy wieloskładnikowe z serii EKOLIST: EKOLIST Standard (0,5-1 l/100 l cieczy) czy EKOLIST Warzywa Plus (0,2-0,5 l/100 l cieczy), jak również płynny nawóz EKOLIST Fosforowo-Potasowy (2-2,5 l/100 l cieczy) , który zastosowany 6-8 dni przed posadzeniem roślin na miejsce stałe wzmocni ich system korzeniowy. 

Tak wyprodukowana i dokarmiana rozsada na pewno będzie charakteryzować się intensywnym i prawidłowym rozwojem, który przełoży się na wysoki i dobry jakościowo plon.

Galeria zdjęć

Nasze marki