Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw warzywniczych. Różnorodność wczesnych warzyw gruntowych.
Uprawa wczesnych warzyw w Polsce to około 20% całej produkcji warzyw. Warzywa zbierane w maju i czerwcu pochodzą spod przykryć płaskich bądź z tuneli foliowych. Część kapust już została wycięta, te sadzone w późniejszym terminie zostały już odsłonięte a kolejne rosną na rozsadnikach.
ROŚLINY KAPUSTNE
W uprawie warzyw kapustnych w okresie tworzenia i rozwoju główek polecamy zastosować MAXIMUS Platinum extra K w dawce 3-5 kg. Dostarczy on komplet makro- i mikroelementów, ze szczególnym uwzględnieniem potasu, który wpływa na foremność główek kapusty. Przy jego niedoborze, następuje nierównomierny wzrost komórek w blaszce liściowej, co powoduje skędzierzawienie liści. W wyniku ostrego niedoboru potasu, główki kapusty są małe i luźne. Potas odpowiedzialny jest również za prawidłową gospodarkę wodną.
W fazie 8 -10 liści po zdjęciu foli polecamy MAXIMUS AminoPerfect w dawce 1 kg/ha w celu zniwelowania zmiany warunków i występujących stresów. Nawóz ten jest bogaty w magnez i mikroelementy ważne dla metabolizmu roślin oraz azot organiczny. Dodatkowo zawiera wolne aminokwasy i krótkie peptydy, które umożliwiają sprawne funkcjonowanie roślin w warunkach suszy czy niskich temperatur.
Na rozsadę warzyw kapustnych w celu lepszego ukorzenienia roślin oraz likwidacji niedoboru fosforu, potasu i magnezu rekomendujemy MAXIMUS Platinum extra PKMg lub MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 3-4 kg/ha. Pamiętajmy także o borze, który zapobiega zamieraniu liści sercowych – wykonujemy 2 zabiegi MAXIBOR 21 w dawce 1-2 kg/ha.
CEBULA
Cebula ozima posiada dobrze rozbudowany system korzeniowy jest w fazie intensywnego wzrostu wegetatywnego. Szczególnie dobrze wyglądają plantacje, które są deszczowane. Ponieważ niedobory często są utajone, cebula wymaga dodatkowego wsparcia w postaci nawożenia dolistnego MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 3-4 kg/ha oraz MAXIMUS AminoMicro w dawce 0,3-0,5 kg/ha w celu likwidacji tych deficytów i dalszego prawidłowego rozwoju.
Przy niedostatecznym zaopatrzeniu w molibden liście cebuli są wiotkie , a końce szczypioru zamierają, rośliny źle rosną i wykazują małą zawartość chlorofilu. Molibden bierze udział w metabolizmie azotowym dlatego jego niedobór zakłóca gospodarkę azotową co wpływa niekorzystnie na rozwój i wzrost plonów. Dlatego też rekomendujemy stosowanie nawozu EKOLIST mono Molibden w dawce 0,1 l/ha.
ROŚLINY BOBOWATE
Uprawa bobu jest coraz bardziej popularna. Nasiona możemy już wysiewać w połowie marca do gruntu, przykrywając agrowłókniną, można również uprawiać bób z rozsady. Bób nie wymaga dużej ilości azotu, ponieważ jest rośliną motylkową i dzięki obecności w korzeniach bakterii brodawkowatych wiążących azot ma w okresie wegetacji dostateczną ilość tego pierwiastka. Potrzebuje za to sporych ilości fosforu i potasu. Szczególnie niekorzystnie reaguje na chlorki. Jest natomiast siarkolubny i magnezolubny. Polecamy do stosowania MAXIMUS Platinum extra S (7+0+15)+50 SO3 w okresie wzrostu wegetatywnego i przed kwitnieniem w dawce 3 kg/ha oraz MAXIMUS Platinum extra PKMg (0+25+20)+10 MgO w dawce 3 kg/ha.