Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw warzywniczych- wczesne warzywa gruntowe.
Uprawa wczesnych warzyw w Polsce to około 20% całej produkcji w tej kategorii. Tzw. „nowalijki”, zbierane w maju i czerwcu, pochodzą spod przykryć płaskich bądź z tuneli foliowych. Aktualnie w sprzedaży można spotkać krajową rzodkiewkę, sałatę, szczypiorek czy koperek. Rozpoczynają się siewy marchwi, pasternaku, cebuli.
Sadzenie bobu z rozsady w niektórych regionach wstrzymała kapryśna pogoda, z jaką przyszło nam się mierzyć w kwietniu. Aby wesprzeć rośliny w tej fazie rozwoju polecamy zastosować MAXIMUS Amino Antystres w dawce 0,75-1 kg /ha - po przyjęciu się rozsady wykonujemy kilka zabiegów, w odstępach co 2-3 tygodnie. Produkt jest szczególnie polecany w okresach wychodzenia roślin ze stresów abiotycznych tj. susza, niskie temperatury czy upały.
Kondycja cebuli ozimej jest dobra. Warunki na początku jesiennej wegetacji były odpowiednie lecz mroźna końcówka zimy była niepokojąca - występujące ujemne temperatury z mroźnym wiatrem bez okrywy śnieżnej mogły negatywnie wpłynąć na jej przezimowanie. Rozpoczynając program nawożenia dolistnego, w początkowym okresie wzrostu i rozwoju, bardzo ważne jest dostarczenie fosforu oraz molibdenu. Przy niedostatecznym zaopatrzeniu w molibden siewki cebuli są wiotkie , a końce szczypioru zamierają, rośliny źle rosną i wykazują małą zawartość chlorofilu . W tym celu polecamy zastosowanie MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 3-4 kg/ha oraz EKOLIST mono Molibden w dawce 0,1 l/ha.
Kapusta - po wysadzeniu rozsady w celu lepszego ukorzenienia roślin oraz likwidacji niedoboru fosforu, potasu i magnezu rekomendujemy wykonanie zabiegu MAXIMUS Platinum extra PKMg lub MAXIMUS Platinum extra PKw dawce 3-4 kg/ha. Pamiętajmy także o likwidacji niedoborów boru, który zapobiega zamieraniu liści sercowych, wykonując 2 zabiegi MAXIBOR 21 w dawce 1-2 kg/ha.
Dla maksymalizacji plonów oraz prawidłowego nawożenia warzyw kluczowa jest wiedza z zakresu aktualnego stanu gleby, dlatego też przypominamy o przeprowadzeniu ogrodniczych analiz chemicznych gleby. Wyniki badań pozwolą dobrać najlepsze rozwiązania w zakresie prawidłowego odżywienia upraw.