Loading

Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw sadowniczych.

16.10.2020
Okres po zbiorach owoców – jakie zabiegi dokarmiania dolistnego  należy wykonać?

Dobre zaopatrzenie drzew w składniki pokarmowe wpływa pozytywnie na ich kondycję, na przezimowanie oraz plonowanie w kolejnym roku. Wiosną pobieranie składników pokarmowych z gleby bywa zazwyczaj ograniczone  z powodu jej niskiej temperatury. Dlatego tak ważne jest aby w okresie po zbiorach dostarczyć roślinom tych składników, które mogą być zmagazynowane w częściach zdrewniałych, a zostaną wykorzystane po rozpoczęciu okresu wegetacyjnego w następnym sezonie.

Do najważniejszych składników, które powinny zostać dostarczone  w późnojesiennym nawożeniu należą bor i cynk. Są to mikroelementy wolno przemieszczające się w tkankach roślinnych. Bor jest wykorzystywany przez rozwijające się tkanki roślin, zwłaszcza przez kwiaty i zawiązki owoców, poprawia zawiązywanie i jakość owoców. Cynk z kolei odpowiedzialny jest za zwiększenie odporność pąków na niekorzystne warunki.

Warunkiem skuteczności zabiegów późnojesiennych jest odpowiedni czas ich wykonania. Należy pamiętać aby liście były jeszcze zielone i aktywne. Pierwszy zabieg wykonuje się tydzień po zbiorach, a kolejne 1-2 zabiegi powtarza się co 7-10 dni (łącznie 2 do 3 opryskiwań).

W zabiegu jesiennym proponujemy stosować nawozy:

MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 4 kg/ha – należy wykonać trzy zabiegi – 1, 2, 3 tygodnie po zbiorach.
MAXIMUS extra ZnBMg to doskonały nawóz krystaliczny, który idealnie nadaje się do zastosowania w późnojesiennych i wiosennych zabiegach dokarmiania dolistnego upraw sadowniczych. W swoim składzie zawiera bor, cynk i magnez oraz inne mikroelementy. Cynk w nawozie obecny jest w formule ProTrans zwiększającej i przyspieszającej wchłanianie i wykorzystanie tego składnika.

EKOLIST duo B+Zn w dawce 4-5 l/ha - pierwszy zabieg 7 - 10 dni po zbiorach, a kolejne 2 zabiegi co 10 - 14 dni. Łącznie do 3 zabiegów.
EKOLIST duo B+Zn to koncentrat nawozowy, będący doskonałą kompozycją trudno mieszających się składników: boru oraz cynku schelatowanego EDTA, w wygodnej do stosowania płynnej formie.

 

Zaufaj ekspertom. Zaufaj EKOPLON.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nasze marki