Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw sadowniczych.
Tegoroczny sezon wegetacyjny rozpoczął się trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj i wszystko wskazuje na to, że również zbiory jabłek i grusz rozpoczną się wcześniej. Przed nami ostatnia prosta, na której musimy zadbać o dobre wybarwienie.
Na ok. 4-5 tygodni przed zbiorami, należy dostarczyć dolistnie roślinom fosfor (MAXIMUS Platinum extra P w dawce 4-5 kg/ha). Zabieg należy powtórzyć na ok. 2 tygodnie przed zbiorem owoców. Fosfor jest odpowiedzialny za wyrównywanie, przyspieszanie oraz poprawę wybarwienia owoców. W przypadku jego niedoboru jabłka odmian o czerwonej bądź czerwono-zielonej skórce nie wybarwiają się dostatecznie. Następnie na ok. 3-4 tygodnie należy podać drzewom potas (MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 4- 5 kg/ha). Można również zastosować gotowe nawozy dolistne łączące fosfor i potas jak np. MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 4-5 kg/ha lub EKOLIST Fosforowo-Potasowy w dawce 5-8 l/ha.
Dokarmianie potasem ponownie wykonujemy na ok. 2-3 tygodnie przed zbiorem. Potas wpływa głównie na zawartość cukrów w owocach, obok fosforu odpowiada za ich prawidłowe wybarwienie, poprawia smak, a także odpowiada za transport składników pokarmowych. Niedobór potasu objawia się gorszym wybarwieniem owoców, które podatniejsze są na ordzawienia skórki. Reakcja jabłoni na zabiegi wybarwiające przy wykorzystaniu fosforu i potasu jest cechą odmianową. Dla odmian wcześniejszych, takich jak ‘GALA’ i jej sporty, najpierw należy dokarmiać dolistnie potasem, potem fosforem i na koniec znów potasem. Warto również pamiętać o magnezie, który pośrednio wpływa na kształtowanie się rumieńca, bierze również udział w transporcie asymilatów a także intensyfikuje fotosyntezę. Do dolistnego nawożenia magnezem zalecamy nawóz MAXIMUS Platinum extra Mg w dawce 5 kg/ha lub dla uzyskania pełnego nawożenia wszystkimi wymienionymi składnikami MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 5 kg/ha.
Po zbiorach przychodzi czas na dostarczenie drzewom boru i cynku. Składniki te gromadzą się w pąkach kwiatowych i stanowią zapas na start kolejnego sezonu. Jesień w sadach to czas intensywnych przemian fizjologicznych, polegających na różnicowaniu się pąków kwiatowych i liściowych. Pąki tworzą się na przełomie sierpnia i września, a ich rozwój trwa do późnej jesieni. Właściwe zaopatrzenie w składniki pokarmowe w tym okresie jest więc bardzo istotne, ponieważ zadecyduje o jakości i wielkości plonu, a w efekcie o opłacalności produkcji.
Cynk odpowiada za mrozoodporność roślin oraz odgrywa ważną rolę w fazie generatywnej – wpływa na prawidłowy rozwój owoców i nasion.
Bor natomiast odpowiada za wzrost łagiewki pyłkowej, kiełkowanie pyłku, jest niezbędny w tworzeniu struktur ścian komórkowych, ponadto bierze udział w licznych procesach metabolicznych.
Niedobór tych mikroelementów powoduje, że owoce są małe i niekształtne. Jabłka z niedostatecznie odżywionych jabłoni będą popękane i niesmaczne. Deficyt cynku prowadzi również do silnego skrócenia międzywęźli, czyli tzw. choroby rozetowej lub choroby małych liści.
Aby zapobiec takiej sytuacji zalecamy zastosowanie w okresie pozbiorczym nawozu MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 4 kg/ha, który pozwoli na właściwe zaopatrzenie drzew w kluczowe mikroelementy. Dodatkowo nawóz zawiera
w swoim składzie biostymulator MPC2, który stymuluje rośliny do intensywnego wzrostu i rozwoju, przeciwdziała negatywnym skutkom chłodu oraz zapewnia prawidłowe pozyskanie i wykorzystanie energii.
Partnerstwo i wsparcie na każdym polu!