Loading

Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw polowych.

13.11.2020
Robiąc obchód po polach rzepaku, możemy dostrzec pięknie rozwiniętą rozetę. Dzięki niskim temperaturom, mamy do czynienia z niską presją chorób i szkodników. Korzeń główny ma 10-12 cm, co świadczy o prawidłowym rozwoju.

Rzepak ma już 12 liści, ale zaczyna być widoczny, niedobór fosforu. Zauważymy to po fioletowym zabarwieniu po obydwu stronach blaszki liściowej. W takiej sytuacji polecamy nawóz dolistny MAXIMUS Platinum extra P w dawce 3 kg/ha. To wieloskładnikowy nawóz, z wysoką zawartością fosforu, szczególnie zalecany jest do stosowania, w niskich temperaturach. Przypomnijmy, że fosfor przestaje być pobierany z gleby, gdy temperatura spada poniżej 10oC.

Na niektórych plantacjach można zauważyć pojawiający się brak azotu. Jego oznaką jest fioletowo-czerwonawe zabarwienie brzegów liści, po górnej stronie blaszki. Przy głębokich niedoborach warto rozważyć zastosowanie nawozu NITROSPEED 39 w dawce 4 l/ha. Jego zaletą jest to, że nie rozhartowuje roślin. Nawóz ten łączy silnie skoncentrowany azot i magnez, a dodatek molibdenu, tytanu i niklu usprawnia przemiany azotu, oraz podnosi odporność roślin na stresy.

Należy pamiętać również, aby przygotować odpowiednio roślinę do zimy. Zaleca się zastosować nawóz MAXIBOR 21. To nawóz  z wysoką zawartością boru z dodatkiem molibdenu. Bor jest mikroskładnikiem, podnoszącym  zimotrwałość roślin, dzięki niemu rośliny budują silny system korzeniowy.

 

Zaufaj eksprtom. Zaufaj EKOPLON.

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nasze marki