Okiem eksperta: aktualna sytuacja upraw polowych.
Trudne warunki wiosennej wegetacji mogłyby sugerować znaczące opóźnienie wegetacji. Jeśli jednak sięgniemy pamięcią do roku ubiegłego to okazuje się, że w bieżącym sezonie wegetacja jest na dalszym etapie rozwoju niż przed rokiem. Zobaczmy co zatem dzieje się na polach.
Zboża ozime zasiane w optymalnych terminach agrotechnicznych wchodzą już w fazę strzelania w źdźbło (BBCH 30-31). Warto w tym czasie prowadzić częste lustracje plantacji ponieważ faza pierwszego kolanka jest wyznacznikiem chociażby dla zabiegów regulacji pokroju roślin („skracania”), zwłaszcza z wykorzystaniem środków opartych o CCC. Ta faza to też moment zwrotny w całym procesie budowy przyszłego plonu. Na niej kończy się etap budowy potencjału plonowania, a zaczynają się procesy redukcji przyszłego plonu. Aby z przytupem zakończyć tę budowę, a jednocześnie już na starcie zminimalizować zagrożenie redukcją poziomu plonowania trzeba w tym czasie wykonać zabieg dokarmiania dolistnego. Zabieg ten powinien uwzględniać jak najszerszą paletę składników zarówno z grupy makro jak i mikroskładników. Optymalna kompozycja, która będzie też odpowiedzią na ogólną sytuację na rynku nawozów, to zabieg składający się z nawozów: MAXIMUS Platinum extra PKMg (4kg/ha), MAXIMUS AminoMicro (0,5-1kg/ha) i NITROSPEED 39 (10l/ha).
Podobny zabieg możemy wykonać również na plantacjach zasianych w terminach opóźnionych, które są jeszcze w pełni krzewienia. Faza ta charakteryzuje się intensywnym przyrostem biomasy co oczywiście generuje wysokie zapotrzebowanie na składniki. Ich skuteczne i efektywne dostarczenie jest tym bardziej istotne, iż w tej fazie rozpoczyna się i trwa do fazy pierwszego kolanka proces budowy przyszłego kłosa, a więc ten proces, który będzie odpowiadał za przyszły plon tychże zbóż.
Będąc przy rzepaku, który wkrótce zacznie kwitnąć nie zapominajmy o naszych małych pomocnikach, czyli pszczołach. Zadbajmy o to, aby konieczne do wykonania zabiegi, zwłaszcza insektycydowe, przeprowadzić w taki sposób, aby nie zaszkodzić tym małym pracowitym owadom.
Zaufaj ekspertom. Zaufaj EKOPLON.