Loading

Nawożenie po zbiorach owoców - bor, cynk i magnez

29.09.2016
W czasie wzrostu zawiązków owoców oraz po zbiorach owoców  w drzewach owocowych zachodzą  złożone procesy zawiązywania i rozwoju pąków kwiatowych, z których będziemy mieli owoce w przyszłym sezonie. Już w lipcu na jabłoniach można zaobserwować zawiązki kwiatów. W końcu lipca w pąkach pojawiają się zawiązki kielicha, na początku sierpnia zawiązki pręcików, natomiast  w połowie sierpnia zawiązki słupka. Druga połowa września to okres kiedy w pąkach tworzy się zalążnia. W okresie jesieni i wczesnej wiosny następuje dalsze różnicowanie elementów kwiatów.

Jeżeli pąki kwiatowe są zbyt późno zróżnicowane to wydają kwiaty niedostatecznie wyrośnięte, niezdolne do zawiązywania owoców. Bardzo często zawiązane pąki kwiatowe mogą  nie mieć wystarczającej ilości składników gwarantujących ich odpowiedni rozwój. Dotyczy to głównie boru i azotu mających ogromne znaczenie w tworzeniu pąków oraz fosforu, potasu i magnezu.

Celem nawożenia dolistnego po zbiorach owoców jest dostarczenie wspomnianych składników pokarmowych oraz wzmocnienie pąków przed okresem zimy w tym stworzenie w drzewach rezerwy boru i cynku – wykorzystywanej w okresie wczesnej wiosny.

W okresie jesiennym możemy wykonać 2 do 3 opryskiwań mieszanką mocznika i nawozów zawierających bor (i ewentualnie cynk). Zabiegi rozpoczynamy nie później niż 14 dni po zbiorze poszczególnych odmian. Stosujemy od 5 do 10 kg mocznika plus 1 - 2 kg/ha nawozów opartych na poliboranach sodu np.: MAXIBOR 21. Do tej mieszanki zalecamy dodać  2 – 3 l nawozów zawierających cynk np.: EKOLIST mono Cynk Można zastosować także  gotowe mieszanki boru, cynku oraz magnezu – MAXIMUS extra ZnBMg.

Zabiegi powtarzamy po 7 - 10 dniach, łącznie możemy wykonać do trzech takich opryskiwań, pamiętajmy, aby w pierwszym zabiegu nie stosować zbyt dużych dawek mocznika.

Zabiegi te, są szczególnie ważne w przypadku upraw drzew pestkowych: czereśni, wiśni i śliw czyli u tych roślin u których kwitnienie odbywa się z pąków kwiatowych, w tym przypadku nawożenie dolistne w okresie wiosny ma mniejszą skuteczność, z uwagi na małą powierzchnię liści wymienionych gatunków.

EKOPLON posiada w swojej ofercie gotowe rozwiązanie na dokarmianie drzew po zbiorze owoców. Jest nim MAXIMUS extra ZnBMg. To doskonale rozpuszczalny nawóz z wysoką zawartością boru i cynku oraz magnezu, który został stworzony z myślą o zastosowaniu w uprawach o wysokim zapotrzebowaniu na bor i cynk oraz magnez – uprawy sadownicze.

MAXIMUS extra ZnBMg to innowacyjne rozwiązania – połączenie cynku, boru i magnezu dla lepszej reutylizacji asymilatów zachodzącej jesienią.

Nasze marki