Loading

KISZONE ZIARNO KUKURYDZY W ŻYWIENIU ŚWIŃ

05.10.2018

Ziarno kukurydzy odgrywa coraz większą rolę w żywieniu trzody. Związane jest to z systematycznie zwiększającym się areałem uprawy tej rośliny. Kukurydza  ma wiele cennych zalet: wysoka strawność, związana z niską zawartością włókna, duży poziom energii, zwierzęta chętnie ją pobierają, nie zawiera substancji anty-żywieniowych.

Tradycyjnym komponentem pasz jest suche ziarno kukurydzy. W ostatnich kilku latach obserwujemy zwiększone zainteresowanie zakiszaniem ześrutowanego, wilgotnego ziarna.

Kiszenie powoduje iż:

obniżamy koszt komponentu do paszy o ok. 30%,


kiszone ziarno doskonale miesza się z pozostałymi składnikami paszy, obniżając zapylenie ,a co za tym idzie , poprawiając dobrostan zwierząt,


pH w granicach 4 korzystnie wpływa na zakwaszenie przewodu pokarmowego, redukuje rozwój szkodliwej flory bakteryjnej,


przyjemny zapach i smak dobrze zakiszonego ziarna zwiększa pobranie paszy przez zwierzęta.
 

Strawność ziarna kukurydzy jest wysoka – 85%. Zawiera stosunkowo dużo tłuszczu /4-6%/, dużo kwasu linolowego. Niska zawartość fosforu i jego słaba przyswajalność może być częściowo zrekompensowana dodatkiem fitazy. Ziarno kukurydzy zawiera mało białka /7-9 %/, o niekorzystnym składzie aminokwasowym. W niedoborze występuje lizyna i tryptofan. Na te składniki trzeba zwrócić uwagę przy bilansowaniu dawki pokarmowej. Ważnym elementem jest też zawartość włókna w recepturze. Powinna się kształtować na poziomie 3,5 - 4,5%, w zależności od wieku zwierząt. Zastosowanie śrut rzepakowej lub słonecznikowej w dawce pokarmowej rozwiązuje ten problem.

Przyjmuje się, że w dawce pokarmowej można stosować do 30% kukurydzy suchej lub do 40% ziarna kiszonego. Należy pamiętać o wprowadzeniu ograniczenia ilości ziarna w ostatniej fazie tuczu. Powodem jest zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i karotenoidów ,powodujących złą konsystencję słoniny i jej żółte zabarwienie. Według wymogów dobrej praktyki rolniczej udział ziarna kukurydzy nie powinien ,w tym czasie, przekraczać 20%. W przypadku zastosowania premiksów zalecane  jest użycie śruty rzepakowej ,zastosowanej w ilościach przewidzianych dla danej kategorii zwierząt. Oprócz aminokwasów siarkowych, wnosi ona włókno, którego brakuje w mieszankach z dużym udziałem kukurydzy.

Doskonałym premiksem, spełniającym powyższe oczekiwania i pokrywającym zapotrzebowanie żywieniowe ras o wysokim potencjale genetycznym jest produkowany przez Ekoplon SuperMix Specjal Corn. Wysoki poziom lizyny, aminokwasy syntetyczne i  fosfor  stanowią doskonałe uzupełnienie do pasz, na bazie ziarna kukurydzy, produkowanych w gospodarstwie. Doskonałym uzupełnieniem receptury będzie śruta lub makuch rzepakowy.

W naszych doświadczeniach terenowych bardzo dobrze sprawdził się koncentrat Protan Kukurydza 50% i Protan Kukurydza Black 50%. Oba koncentraty są w formie kruszonki i mieszane są 1:1 z kiszonym ziarnem kukurydzy. Mieszanka paszowa jest homogenna, sam proces mieszania jest dużo łatwiejszy. W transporcie koncentratu luzem nie ma niebezpieczeństwa rozwarstwienia składników.

Zastosowanie powyższych koncentratów oszczędza czas przy produkcji pasz w gospodarstwie, obniża koszt paszy i daje dobry wynik ekonomiczny.

Nasze marki