Loading

Jesienne nawożenie dolistne rzepaku

20.09.2018
Utrudniona uprawa gleby w wielu regionach kraju i siew rzepaku wykonany w mocno wysuszoną glebę to rzeczywistość wielu gospodarstw w tym roku. W licznych przypadkach przełożyło się to na niezbyt wyrównane wschody tejże rośliny.

Z drugiej strony te rośliny które powschodziły dzięki sprzyjającym warunkom (głównie temperaturowym) bardzo intensywnie rosną i to one powinny być wyznacznikiem terminów agrotechnicznych dla wykonywania zabiegów ochrony roślin czy nawożenia dolistnego. Ograniczona wilgotność gleby niesie ze sobą dwa przeciwstawne zjawiska. Z jednej strony korzystne jakim jest głębsze korzenienie się roślin (w poszukiwaniu wody), z drugiej niekorzystne – niska wilgotność gleby utrudnia pobieranie składników i zmniejsza poziom mineralizacji materii organicznej (ważnego źródła składników pokarmowych, szczególnie azotu, dla rośliny). Z tego powodu większego znaczenia nabiera dolistne dostarczanie tychże składników aby przy intensywnym wzroście roślin nie doprowadzić do wystąpienia niedoborów składników (często, zwłaszcza w przypadku mikroelementów, niewidocznych)

W rzepaku nawożenie dolistne rozpoczynamy w fazie 4 – 6 liści, którą fazę w tej chwili obserwujemy na większości pól. W okresie tym konieczne jest dostarczenie łatwo dostępnego fosforu aby rozbudować system korzeniowy – sucha gleba stawia większy opór rozrastającemu się korzeniowi, więc potrzeby rośliny na składnik będący nośnikiem energii są tym większe. Zapewni to w przyszłości (wiosną następnego roku) lepsze możliwości pobierania wody i składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Aby ten cel osiągnąć podajemy nawóz MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 3 – 5kg/ha. Nawóz ten oprócz fosforu zawiera potas – składnik odpowiedzialny za akumulację związków odżywczych w szyjce korzeniowej koniecznych do rozpoczęcia wegetacji wiosennej oraz zwiększoną ilość boru. Oprócz tego w zabiegu w tej fazie powinien znaleźć się nawóz borowy – możemy zastosować Maxibor 21 w dawce 1kg/ha lub EKOLIST mono Bor w dawce 1 – 2 l/ha czy też Bor Forte również  w dawce 1 – 2 kg/ha. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu MAXIMUS extra ZnBMg w dawce 2 kg/ha. Nawóz ten oprócz boru dostarcza cynk będący prekursorem auksyn stymulując intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego oraz magnez intensyfikujący proces fotosyntezy. Jego zastosowanie powoduje wyrównanie się łanu rzepaku po nierównych wschodach. Zabieg można uzupełnić mieszaniną mikroelementów, które zapewnią optymalny rozwój roślin dając gwarancję uzyskania wysokiego plonu. Rozwiązaniem jest tutaj nawóz MAXIMUS AminoMicro Rzepak w dawce 0,5 – 1kg/ha.

Przez kilka ostatnich lat jesień była długa i trwała nawet do grudnia. Skutkowało to ciągłym wzrostem roślin i pojawiającymi się później objawami deficytu azotu. Aby zapobiec temu zjawisku warto technologię nawożenia dolistnego rzepaku ozimego poszerzyć o zastosowanie nawozu Nitrospeed 39 w dawce 5l/ha w fazie 8 – 10 liści. Nawóz ten dostarcza azotu ale również magnezu i mikroelementów koniecznych do skutecznej przebudowy azotu w związki białkowe, zmniejszając tym samym zagrożenie złego przezimowania czy też uszkodzeń wskutek późnojesiennych przymrozków.

Kompleksowe podejście do tematu nawożenia pozwoli na lepsze przygotowanie roślin do zimy i trudów okresu wegetacji, a w finale na uzyskanie satysfakcjonujące plonu uprawianych roślin. Pomocą w optymalizacji technologii nawożenia może być aktualna promocja na nawozy stosowane w jesiennym nawożeniu roślin ozimych o której można przeczytać tutaj ->

Nasze marki