Jak sadzić pomidory? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć
1. Wybierz odpowiedni termin na sadzenie pomidorów
Optymalny termin sadzenia pomidorów przypada po 15 maja. Wtedy znika ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Wcześniejszy termin można wybrać tylko wówczas jeśli wybierzemy uprawę w tunelach foliowych.
2. Wybierz odpowiednie stanowisko
Pomidory lubią stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Mogą być uprawiane w monokulturze. Lepiej unikać jednak uprawy po innych psiankowatych, w szczególności po ziemniaku. Najlepiej uprawiać je w drugim lub trzecim roku po oborniku.
3. Zapewnij pomidorom odpowiednie odżywienie
Pomidory mają duże wymagania pokarmowe. Nawożenie pomidora powinno opierać się o wcześniejsze wyniki analiz gleby i roślin. Stosując tylko nawożenie mineralne (bez obornika) orientacyjna dawka nawozów NPK powinna wynosić około 600 kg/ha . W uprawie pomidorów polowych nie należy zapominać o nawożeniu dolistnym, szczególnie mikroelementami takimi jak: B, Cu, Mo lub Mn, które można dostarczyć w nawozach monoskładnikowych, jak i wielkoskładnikowych.
Nawożenie dolistne mikroskładnikami najlepiej stosować jako nawożenie profilaktyczne, uniemożliwiające wystąpienie objawów niedoborów, które zawsze skutkują spadkiem plonu.
4. Posadź właściwie rozsadę
Gotową rozsadę można kupić w punktach ogrodniczych lub przygotować samemu. Przed sadzeniem należy pamiętać, żeby rozsadę intensywnie podlać. Zapewni to roślinom nie tylko odpowiednią wilgotność, ale również pozwoli bez uszkodzenia wyjąć bryłę korzeniową. Pomidory musimy posadzić na tyle głęboko, aby pierwsze liście znalazły się tuż nad ziemią. Po posadzeniu należy pamiętać o ponownym podlaniu roślin.
W uprawach amatorskich rozsadę sadzi się ręcznie przy pomocy łopatek lub sadzaków, w uprawach towarowych używa się do tego sadzarek.
5. Wybierz sposób uprawy pomidorów i odpowiednią rozstawę
Sposób uprawy pomidorów w głównej mierze zależy od odmiany, którą wybraliśmy, ale również od rodzaju gleby. W uprawie amatorskiej często zarówno odmiany karłowe, jak i wysokie uprawia się przy podporach. Natomiast w uprawach towarowych odmiany karłowe prowadzi się bez użycia podpór.
Na glebach suchych najczęściej sadzimy rośliny na płask, z kolei na glebach zwięzłych najodpowiedniejsze będzie sadzenie na wałach, które zapewni najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.
W uprawie amatorskiej sadzimy około 3-4 rośliny na metrze kwadratowym. Nie powinniśmy sadzić pomidorów zbyt gęsto. Spowoduje to słabsze wybarwiane owoców oraz zwiększa ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe.
W trakcie wegetacji roślin na polu należy pamiętać o wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: odchwaszczanie, cięcie, nawadnianie oraz dokarmianie i stosowanie ŚOR.
Tak posadzone i pielęgnowane rośliny odwdzięczą się nam wysokim i dobrym jakościowo plonem.