Loading

Jak chronić kury przed upałem?

05.07.2018

Przypomnijmy, że w czasie wysokich temperatur ptaki mogą pozbywać się ciepła tylko poprzez parowanie wody, a że nie mają gruczołów potowych, proces zachodzi poprzez parowanie z powierzchni błon śluzowych dróg oddechowych. Jedyną z opcji jest zianie. Jest to najefektywniejszy sposób utraty ciepła, ale jednak mało skuteczny w przypadku wysokiej wilgotności powietrza. Należy zatem reagować i próbować pomóc zwierzętom, ty bardziej, że stres cieplny skutkuje spadkiem apetytu i aktywności ptaków, znacznie więcej piją wody, ale zmniejszają pobieranie paszy.  Kiedy temperatura rośnie do wartości 30°C wyraźnie zwiększa się zawartość wody w odchodach, zaś przy 35°C ilość wody w kałomoczu wzrasta 5, a nawet 6- krotnie. Jest to skutek znacznego zwiększenia pobrania wody. Wzrost spożycia wody jest odpowiedzią organizmu na niekomfortowe warunki termiczne i skutkuje znacznym rozrzedzeniem krwi.

Ponadto zdarzają się upadki w stadach, ptaki są mniej odporne na choroby.

Spada liczba limfocytów we krwi, następuje immunosupresja i podwyższona wrażliwość ptaków na czynniki chorobotwórcze. Następuje osłabienie wchłaniania wapnia oraz utrata kationów z krwi. Zwiększona ilość oddechów (nawet 10-krotnie) powoduje wzrost stężenia dwutlenku węgla oraz pH krwi. Po za tym:

regresja przyrostów masy ciała,


zmiany w wyglądzie zewnętrznym/czerwony grzebień i przekrwienie spojówek/związane z szybkim przepływem krwi,


utrata sił i ogólne zmęczenie ptaków,


krytyczna temperatura/śmiertelna/ to ok.47 St.C,


Co zatem zrobić, by pomóc ptakom?

Zmiany w diecie
W czasie upałów warto podnieść wartość energetyczną dawki pokarmowej poprzez dodatek tłuszczu, który dodatkowo poprawi smakowitość paszy. Zalecane jest zwiększenie zawartości białka, poprzez  suplementację aminokwasów. Konieczne jest również uzupełnienie witamin i minerałów.

Należy podawać mieszanki oparte o kompleks witaminy C oraz selenometioniny.

- Suplementacja witaminy C przeciwdziałają pojawiającemu się obniżeniu odporności, zmniejszeniu pobrania paszy i stresowi oksydacyjnemu. Stymulują pobranie wody oraz poprawiają jakość tuszek. Selen w formie organicznej przeciwdziała stresowi cieplnemu oraz działa jako antyoksydant.

W sytuacjach stresowych wzrasta zapotrzebowanie  na wolne grupy metylowe, których źródłem jest betaina. Usprawnia ona przemiany metaboliczne, zapewnia lepsze wchłanianie składników pokarmowych i przyczynia się do poprawienia kondycji zdrowotnej organizmu.

Pamiętajmy także o cynku, który wchodzi w skład enzymu anhydrazy węglanowej. Ona z kolei odgrywa istotną rolę w zachowaniu równowagi kwasowo – zasadowej organizmu.  

Prawidłowa wentylacja
W krytycznym okresie wentylacja na obiektach inwentarskich pracuje na maksymalnych obrotach. Nie zapominajmy jednak, że bardzo ważne jest aby działała ona skutecznie. Sam obrót łopatek wentylatorów nie gwarantuje prawidłowego przepływu powietrza. Należy odpowiednio ustawić klapy wlotowe, tak aby ruch powietrze odbywał się przede wszystkim na poziomie ptaków. Bardzo często popełnianym błędem jest otwieranie wrót i drzwi prowadzących na obiekt. Pamiętajmy, że do prawidłowej wentylacji potrzebne jest podciśnienie, a rozszczelniając w ten sposób obiekt całkowicie zaburzamy działanie wentylacji i znacznie zmniejszamy jej skuteczność!

Dlatego kluczowe znaczenie ma sprawnie działająca wentylacja w kurniku w przeliczeniu na liczbę ptaków przebywających w budynku.

Istotną kwestią jest kontrola poziomu wilgotności. Wysoka wilgotność w kurniku zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia stresu cieplnego w czasie upałów.

Z uwagi na fakt , że stresu cieplnego nie da się wyeliminować w 100 proc.,niewątpliwie bardzo skutecznym sposobem zminimalizowania jego skutków jest zintegrowanie zabiegów zootechnicznych ,żywieniowych i weterynaryjnych.

Nasze marki