Loading

Dlaczego kukurydza zwija liście?

09.06.2017
Podstawą sukcesu w produkcji kukurydzy jest odpowiedni dobór odmiany, stanowiska, miejsca w płodozmianie oraz odpowiednie nawożenie.
Jak w uprawie każdej rośliny, tak również w uprawie kukurydzy mogą pojawiać się problemy. Jednym z często występujących jest zwijanie liści u tej rośliny. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Warto je poznać, aby łatwiej można było sobie z tym poradzić.

Za mało wody, kukurydza zwija liście
Jednym z głównych „sprawców” zwijania liści u kukurydzy jest susza. Długotrwały brak opadów powoduje deficyt wody w glebie.

Najgroźniejsza dla roślin jest susza glebowa, która pojawia się po długotrwałym okresie suszy atmosferycznej. Tam, gdzie występuje mała zwięzłość gleby i niski poziom wód gruntowych, rośliny są najbardziej na nią narażone.

W przypadku braku opadów oraz występowania wysokich temperatur roślina musi ograniczyć powierzchnię transpiracji. Zaczyna zwijać liście, chroniąc się w ten sposób przed nadmiernym wysuszeniem tkanek.

Jak zapobiegać zwijaniu liści u kukurydzy?
Jedyne co możemy zrobić, to skupić się na właściwej uprawie gleby i zapewnić jej odpowiednią porowatość, która pozwoli na dłużej zatrzymać wodę w glebie. Ważne jest również zadbanie o właściwy poziom próchnicy w glebie jako głównego „akumulatora” wody dostępnej dla roślin.

Uwaga na grzyby i bakterie
Zainfekowanie kukurydzy przez choroby grzybowe i bakteryjne również przyczynia się do zwijania jej liści. Jedną z chorób, która powoduje to zjawisko jest rdza kukurydzy. Choroba ta początkowo atakuje dolne liście, na których rozwijają się zarodniki. Przy dużym nasileniu powoduje natomiast zasychanie oraz zwijanie się liści, które w efekcie zamierają.

Drugą z chorób jest bakteryjne gnicie łodygi, które wywołuje bakteria Pantoea ananatis. Bakteria ta powoduje dwa typy objawów.
To np. gnicie łodyg i karłowacenie roślin. Czasami można również zauważyć więdniecie brzegów liści, ich blednięcie i zwijanie. Chorobom zapobiegamy wykonując sezonowe opryski, zaprawiając materiał siewny oraz dbając o stan fitosanitarny pola.

Zwinięte liście, gdy z dużo mocznika
Zjawisko zwijania się liści jest również reakcją na stres związany z nadmierną miejscową koncentracją azotu amidowego po pogłównym zastosowaniu mocznika. Kukurydza z racji swojej lejowatej budowy „zbiera” granule nawozu wewnątrz rośliny.

Nawóz ten pod wpływem dostępnej wilgoci rozpuszcza się tworząc silnie stężony roztwór. Nie jest on w większości wypadków toksyczny dla kukurydzy, ale nadmierna miejscowa obecność składnika powoduje reakcję w postaci zwiniętych liści i problem z ich rozwijaniem się („tubowaty” wzrost rośliny).

Winne też niedobory
Zwijanie liści jest często objawem niedoboru składników pokarmowych. Jednym z głównych składników pokarmowych kukurydzy jest potas. Jest on niezbędny do prawidłowego plonowania, poprawia wykorzystanie azotu przez kukurydzę oraz zwiększa jej odporność na brak wody.

Objawami braku potasu jest zamieranie brzegów liści oraz ich zwijanie do wewnątrz. Również niedobór wapnia w glebie może skutkować zwijaniem liści. Spośród mikroelementów takie objawy powoduje niedobór molibdenu, który dodatkowo objawia się blednięciem liści.
Dlatego niezbędnym zabiegiem w uprawie kukurydzy jest jej dolistne nawożenie, które jest praktycznie jedynym źródłem mikroelementów dla rośliny, gdyż większość z nich zawarta w glebie nie pokrywa potrzeb pokarmowych kukurydzy i jest trudno dostępna. Profilaktycznie powinniśmy nawozić kukurydzę w fazie 3-5 oraz 8-10 liści.
W pierwszym zabiegu firma EKOPLON proponuje zastosowanie nawozu MAXIMUS Platinum extra PKMg w dawce 3-4 kg/ha  + MAXIMUS AminoMicro Kukurydza/Ziemniak w ilości 0,5 kg ha, w drugim MAXIMUS Platinum 20+20+20, w dawce 3 kg/ha + MAXIMUS AminoMicro Kukurydza/Ziemniak w ilości 0,5 kg/ha. Takie rozwiązania powinny zapobiec występowaniu objawów niedoboru składników pokarmowych, w tym zwijaniu liści oraz zapewnić stabilny i wyrównany wzrost.

 

 

 

Nasze marki