Loading

Czas na cebulę

15.04.2019
Trwają siewy cebuli. W zachodniej i centralnej części kraju siewy rozpoczęły się na dobre. Wielu plantatorów decyduje się na odmiany wczesne i uprawę z rozsady.

Z uwagi na mały system korzeniowy, którego główna masa rozwija się w 20 cm warstwie gleby, cebula ma duże wymagania glebowe. Najlepsze plony cebuli osiąga się na glebach średnio zwięzłych, o bardzo dobrej strukturze, odpowiednio wilgotnych, o dużej zawartości próchnicy i bogatych w składniki pokarmowe. Najlepsze są mady, lessy i gleby torfowe. Optymalne dla gleb mineralnych pH wynosi 6,5-7,0.

Sukces uprawy w dużej mierze zależy od nawożenia. Cebula zwyczajna jest warzywem o średnich wymaganiach pokarmowych, jednak ma dość duże zapotrzebowanie na fosfor i potas, a średnie na azot. Jeżeli nie wykonano analizy, a pole było nawożone obornikiem przeciętnie stosuje się (na ha): 80–120 kg N, 100–150 kg P2O5 i 150–200 kg K2O. Ponadto cebula jest wrażliwa na niedobory cynku, manganu, miedzi i molibdenu. Nawożenie organiczne nie zawsze pokrywa zapotrzebowania na mikroelementy, warto zatem pamiętać o ich dostarczeniu. Ich zastosowanie wskazane jest także na glebach lżejszych i o zbyt wysokim pH.

Doskonałym uzupełnieniem nawożenia doglebowego jest dokarmianie dolistne. Już trzy tygodnie po wschodach warto sięgnąć po MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 3-4 kg/ha – kompozycja składników pokarmowych zapewnia szybki wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Skutecznie zlikwiduje niedobory potasu i fosforu. Należy wykonać do 3 zabiegów, co 10-14 dni.

Od fazy 6 liści komfortowe zaopatrzenie w makro- i mikroelementy podczas wzrostu zapewni zastosowanie połączenia MAXIMUS Platinum 20+20+20 (3-4 kg/ha) z MAXIMUS AminoMicro Universal (0,3-05 kg/ha) unikalnym nawozem, w którym mikroelementy są schelatowane przez aminokwas – glicynę (2-3 zabiegi, co 10-14 dni).

Od początku grubienia cebul warto zastosować MAXIMUS Platinum extra PK w dawce 3-4 kg/ha w celu dostarczenia niezbędnego w tym czasie potasu i fosforu – 2 zabiegi, co 10-14 dni.

Niedobory magnezu doskonale uzupełni oraz aktywuje proces fotosyntezy MAXIMUS Platinum extra Mg (3-5 kg/ha) w połączeniu z MAXIMUS AminoMicro Universal (0,3-0,5 kg/ha) zaleca się 2-3 zabiegi, co 10-14 dni.

Dodatkowo, w okresach stresu, MAXIMUS Amino Antystres zawierający ponad 30% aminokwasów pobudzi rośliny do wzrostu i będzie sprzyjać ich szybkiej regeneracji (0,75-1,0 kg/ha).

 

 

Nasze marki