Loading

Aktualna sytuacja upraw sadowniczych.

09.03.2021
Nadchodzi wiosna, niektórzy sadownicy zakończyli już zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych, pozostali właśnie je kończą. Część sadów jest już „posprzątana” po zimie, pozostała część jest w trakcie, bądź czeka na ten etap prac.

Ekstremalnie niskie temperatury, które wystąpiły zimą, doprowadziły w niektórych (szczególnie młodych) kwaterach, do widocznych uszkodzeń mrozowych głównie na młodym drewnie, ale zdarzają się również pęknięcia pni, oraz widoczne uszkodzenia podstawy pąka. W zależności od lokalizacji sadu ale również od odmiany, uszkodzenia są na rożnym poziomie.

Sadownicy nie powinni się jednak bardzo obawiać o swoje uprawy, gdyż rośliny mają dość duże zdolności do regeneracji. Oczywiście wiosną, gdy ruszy wegetacja, możemy im w tym pomóc, stosując  nawożenie dolistne nawozami zawierającymi cynk, bor i mikroelementy, np. MAXIMUS extra ZnBMg lub EKOLIST duo B+Zn.  Dodatkowo po wykształceniu przez rośliny większej ilości masy zielonej, w regeneracji uszkodzonych pąków pomóc może zastosowanie nawozów z wysoką zawartością aminokwasów i mikroelementów np. MAXIMUS Amino Antystres lub MAXIMUS AminoMicro Universal.

W tej chwili należy skupić się jednak na doprowadzeniu plantacji do kultury po zimie, oraz należy czekać na ciepłe dni, wraz z przyjściem których ruszy wegetacja, a z nią pierwsze zabiegi produktami miedziowymi do których należy dodać wyżej wymienione produkty cynkowo-borowe.

 

Zaufaj ekspertom. Zaufaj EKOPLON. 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Nasze marki