Youtube Facebook

Chcemy odpowiedzialnie angażować wszystkich naszych partnerów społecznych i biznesowych do działań na rzecz wspólnego dobra

Jak ochronić kury przed upałem? O tych zasadach musisz pamiętać

Wyjątkowe warunki powinni zapewnić swoim zwierzętom w upału hodowcy drobiu. Gdy temperatury są wysokie kury cierpią bowiem z powodu stresu cieplnego. Długie okresy gorąca doprowadzają do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej oraz obniżenia produkcyjności zwierząt. To może z kolei skutkować obniżeniem jakości tuszki, a u niosek – zmniejszeniem ilości produkcji jaj.

Stres cieplny groźniejszy, niż myślisz!

W czasie wysokich temperatur ptaki mogą pozbywać się ciepła tylko poprzez parowanie wody, a że nie mają gruczołów potowych, proces zachodzi poprzez parowanie z powierzchni błon śluzowych dróg oddechowych. Jedyną zatem możliwością jest zianie.

To najbardziej efektywny sposób utraty ciepła, ale jednak mało skuteczny w przypadku wysokiej wilgotności powietrza. Należy więc reagować i próbować pomóc zwierzętom, tym bardziej, że stres cieplny skutkuje spadkiem apetytu i aktywności ptaków. W tym okresie piją znacznie więcej wody, ale zmniejszają pobieranie paszy. Kiedy temperatura rośnie do wartości 30 stopni Celsjusza wyraźnie zwiększa się zawartość wody w odchodach. Natomiast przy 35 stopniach ilość wody w kałomoczu wzrasta pięcio-, a nawet sześciokrotnie.

Jest to skutek znacznego zwiększenia pobrania wody. Wzrost spożycia wody jest odpowiedzią organizmu na niekomfortowe warunki termiczne i skutkuje znacznym rozrzedzeniem krwi.

Ponadto zdarzają się upadki w stadach, ptaki są mniej odporne na choroby. Spada bowiem liczba limfocytów we krwi, następuje immunosupresja i podwyższona wrażliwość ptaków na czynniki chorobotwórcze. Następuje osłabienie wchłaniania wapnia oraz utrata kationów z krwi. Zwiększona ilość oddechów (nawet 10-krotnie) powoduje wzrost stężenia dwutlenku węgla oraz pH krwi.

Co zrobić, by pomóc kurom w opały?

Zmiany w diecie

W czasie upałów warto podnieść wartość energetyczną dawki pokarmowej poprzez dodatek tłuszczu, który dodatkowo poprawi smakowitość paszy. Zalecane jest zwiększenie zawartości białka, poprzez suplementację aminokwasów. Konieczne jest również uzupełnienie witamin i minerałów.

Należy podawać mieszanki oparte o kompleks witaminy C oraz selenometioniny.

Suplementacja witaminy C przeciwdziała obniżeniu odporności, zmniejszeniu pobrania paszy i stresowi oksydacyjnemu. Stymuluje pobieranie wody oraz poprawia jakość tuszek. Selen w formie organicznej przeciwdziała natomiast stresowi cieplnemu oraz działa jako antyoksydant.

W sytuacjach stresowych wzrasta zapotrzebowanie na wolne grupy metylowe, których źródłem jest betaina. Usprawnia ona przemiany metaboliczne. Zapewnia także lepsze wchłanianie składników pokarmowych i przyczynia się do poprawienia kondycji zdrowotnej organizmu.

Pamiętajmy również o cynku, który wchodzi w skład enzymu anhydrazy węglanowej. Ona z kolei odgrywa istotną rolę w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Prawidłowa wentylacja

W krytycznym okresie wentylacja w obiektach inwentarskich pracuje na maksymalnych obrotach. Nie zapominajmy jednak, że bardzo ważne jest, aby działała skutecznie.

Sam obrót łopatek wentylatorów nie gwarantuje prawidłowego przepływu powietrza. Należy odpowiednio ustawić klapy wlotowe tak, aby ruch powietrza odbywał się przede wszystkim na poziomie ptaków. Bardzo często popełnianym błędem jest otwieranie wrót i drzwi prowadzących na obiekt.

Pamiętajmy, że do prawidłowej wentylacji potrzebne jest podciśnienie, a rozszczelniając w ten sposób obiekt całkowicie zaburzamy działanie wentylacji i znacznie zmniejszamy jej skuteczność!

Jak ochronić kury przed upałem? O tych zasadach musisz pamiętać_1

Jeżeli jesteś zainteresowany promocją lub potrzebujesz więcej informacji

Napisz do nas >

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

GRUPY PRODUCENTÓW

zyskasz możliwość zapewnienia sobie silniejszej pozycji na rynku, a także wyższych i stabilniejszych dochodów.

NASI DORADCY

Największym kapitałem firmy EKOPLON są jej pracownicy, ich kompetencje, entuzjazm, talent oraz motywacja do stałego rozwoju.

SKUP SUROWCÓW

Zawsze premiujemy cenowo bardzo dobrą jakość ziarna, zwłaszcza jego czystość i przy zbożach - zawartość białka.

Jeżeli szukasz produktów
z gwarancją jakości, polecanych przez innych

WYSYŁANIE...

imię i nazwisko:*
numer telefonu:*
Pora kontaktu:

Pełna treść zgody
Coś poszło nie tak...
Sprawdź, czy formularz został wypełniony poprawnie
Coś poszło nie tak...
Sprawdź wszystkie wymagane pola!

Chcesz wiedzieć więcej?

zostaw nam swój numer telefonu

Oddzwonimy >

Chcesz się z nami skontaktować?

tel. + 48 41 354 51 69
email: ekoplon@ekoplon.pl

Znajdziesz nas na:

Youtube Facebook
Copyrights Ekoplon. Wykonanie Dirtydot

WYSYŁANIE...

imię i nazwisko:*
numer telefonu:*
Pora kontaktu:

Pełna treść zgody
Coś poszło nie tak...
Sprawdź, czy formularz został wypełniony poprawnie
Coś poszło nie tak...
Sprawdź wszystkie wymagane pola!